Meny
Magasinet
Annons
Annons

Samhälle & politik

Närmare 50 000 gotlänningar har rätt att rösta i dag

Text Christer Bjöhle Foto Carl-Henrik Fridén Publicerad: 2024-06-09

Närmare 50 000 gotlänningar har rätt att rösta i dag

I dag går Gotland, Sverige och hela EU till val. Närmare 50 000 gotlänningar har rätt att rösta i dagens val till EU-parlamentet – men långt ifrån alla kommer att nyttja möjligheten, om man ska se till valstatistik från tidigare år.

De senaste dagarna har val genomförts i alla 27 EU-länder, för att utse ledamöterna i EU-parlamentet för kommande fem år. Sverige har 21 platser i det 720 personer starka Europaparlamentet. Tyskland har flest, 96 mandat, och Malta har minst att säga till om med sina sex parlamentsledamöter.

I enstaka länder, bland annat Belgien, får 16-åringar rösta, men i Sverige är det 18-årsgräns precis som i valen till riksdag, region och kommun. Därtill måste man vara svensk medborgare samt vara eller har varit folkbokförd i Sverige, alternativt vara medborgare i annat EU-land, folkbokförd i Sverige och ha anmält sig till den svenska vallängden senast 10 maj i år.

På Gotland finns det, enligt Länsstyrelsen som ansvarar för att valen sköts och genomförs enligt reglementet, 48 489 personer som uppfyller dessa kriterier och som alltså har rätt att rösta i dag. Statistiskt sett kommer dock långt ifrån alla att nyttja denna möjlighet; i senaste EU-valet för fem år sedan röstade bara drygt hälften av de röstberättigade i Sverige.

Totalt i Sverige finns närmare åtta miljoner röstberättigade.

 

Gotland är indelat i 40 valdistrikt, och varje distrikt har en vallokal. Alla dessa stänger klockan 21 i kväll. Vilket valdistrikt man tillhör – och således vilken vallokal man ska bege sig till i dag om man inte redan förtidsröstat – framgår av röstkortet, som skickats ut med post.

Enstaka förtidsröstlokaler har också öppet även i dag, på valdagen. På Gotland gäller detta bara en av de nio förtidsröstlokaler som har funnits, nämligen Region Gotlands lokaler på Visborg, Visborgsallén 19. Den är öppen till klockan 21 i kväll, liksom alla vallokaler i de 40 valdistrikten.

Som Horisont tidigare har berättat (se länk under artikeln) ställer ett antal gotlänningar upp som kandidater till EU-parlamentet. EU-parlamentet fattar överstatliga beslut om bland mycket annat handel, jordbruk, fiske, miljö, arbetsrätt och polisiärt samarbete över gränserna.

I vissa EU-länder genomfördes valet redan i torsdags, medan vissa andra har öppet ända till klockan 23 i kväll svensk tid. Inga resultat från något land får redovisas förrän i kväll, när valet är över i alla länder inom hela EU.

— — —

Läs mer: 

Tolv gotlänningar ställer upp i EU-valet (Horisont 21 april 2024)

Annons
Annons

PRENUMERERA för att få tillgång till Horisont magasin och allt premiummaterial på sajten.

HORISONTS NYHETSBREV skickas ut helt gratis varje vardagsmorgon med en sammanfattning av de senaste Gotlandsnyheterna.

Annons
Annons

Horisont magasin

Gotländska nyheter och fördjupningar

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Christer Bjöhle

Adress: Nyhetsmagasinet Horisont/ H Press AB
Gotlands Kulturrum
Specksrum 6
621 55 Visby
Epost: redaktion@hpress.se 
Telefon: +46 (0)70-288 52 28

Organisationsnummer: 556949-2316

© H Press AB - 2026