Meny
E-tidning
Annons
Annons

Fallet Sjögren

Del 1: Sjögren försvann efter snåriga markaffärer

Text Christer Bjöhle Foto Tommy Söderlund, Sveds Signe Söderlund, polisen & privat Publicerad: 2021-04-22

Den 62-årige lantbrukaren Sven Sjögren försvinner spårlöst.

Hans marker i Lummelunda är mycket eftertraktade men Sjögren har länge varit tveksam till att sälja.

En 33-årig granne vinner Sjögrens förtroende och får köpa mark – som han säljer vidare till en person som Sjögren absolut inte velat sälja till.

Polisen fattar misstankar; har Sjögren över huvud taget fått några pengar från försäljningen?

Första delen av Horisont stora genomgång av Sjögren-fallet i nya numret handlar om Sven Sjögren som person, hans marker och området han bodde i – och om själva försvinnandet och de allra första dagarna av polisutredningen.

PRENUMERERA för att få tillgång till Horisont magasin och allt premiummaterial på sajten. PRENUMERERA

HORISONTS NYHETSBREV skickas ut helt gratis varje vardagsmorgon med en sammanfattning av de senaste Gotlandsnyheterna. länken

Annons
Annons

Horisont magasin

Gotländska nyheter och fördjupningar

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Christer Bjöhle

Adress: Nyhetsmagasinet Horisont/ H Press AB
Gotlands Kulturrum
Specksrum 6
621 55 Visby
Epost: redaktion@hpress.se 
Telefon: +46 (0)70-288 52 28

Organisationsnummer: 556949-2316

© H Press AB - 2026