Visby IBK tog ledningen med 1–0 efter en minut och 26 sekunder. Men därefter var det slut på det roliga. Gästande Linköping vann med 13–5.
Visby IBK ångade på klart bättre än väntat under hösten som nykomling i SSL. Men efter årsskiftet har det gått minst sagt trögt; låt vara att man under inledningen av 2026 har ställts mot ettan, tvåan, trean och i går kväll fyran i tabellen.
Emil Hedström satte 1–0 efter en minut och 26 sekunder inför ännu en storpublik, 1079 åskådare.
Därefter följde fem raka mål av Linköping innan samme Hedström satte 2–5. Men det var bara första perioden.
Linköping vann andra perioden med 4–1 och tredje med 4–2, vilket gav 13–5 totalt och Visby IBK:s fjärde raka bakslag. Förlustsiffrorna 5–13, 2–11, 3–11 och 2–9 sedan den 10 januari ger föga smickrande 12–44 på fyra matcher under knappt tre veckor.
Visby IBK ligger tia i tabellen och får chans till revansch redan på lördag då man ställs mot elfteplacerade Jönköping på bortaplan.




