Meny
Magasinet
Annons
Annons

AI-notis

Gotlänningar saknar tillgång till ny behandling mot depression

Publicerad 2025-09-26, 11:40

En ny rapport visar att allt fler svenskar med svår depression får tillgång till effektiv behandling, men på Gotland saknas fortfarande möjligheten till repetitiv transkraniell magnetstimulering (rTMS). Under 2024 behandlades 3 926 patienter i landet med elektrokonvulsiv terapi (ECT), och kvaliteten på behandlingen har förbättrats de senaste åren, enligt Kvalitetsregister ECT.

– Det vi också ser är att uppföljningen av patienternas symtom har förbättrats, berättar Axel Nordenskjöld, överläkare och registerhållare för Kvalitetsregister ECT, i ett pressmeddelande.

rTMS, som är en alternativ metod för patienter där läkemedel inte hjälper, saknas dock fortfarande på Gotland. Under 2024 fick 949 patienter i Sverige rTMS, men behandlingen erbjuds inte på ön, enligt rapporten från Region Örebro län.

Den här texten har genererats automatiskt med hjälp av Live² AI-verktyg.

Annons
Annons
Annons

Horisont magasin

Gotländska nyheter och fördjupningar

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Christer Bjöhle

Adress: Nyhetsmagasinet Horisont/ H Press AB
Gotlands Kulturrum
Specksrum 6
621 55 Visby
Epost: redaktion@hpress.se 
Telefon: +46 (0)70-288 52 28

Organisationsnummer: 556949-2316

© H Press AB - 2026