Bilden ovan: Gotländske Erik Ronström (till höger) och bandkollegorna Kristofer Sundström och Lena Jonsson prisades under Folk- och världsmusikgalan. Foto Peter Bothén/ pressbild.
Den gotländske musikern Erik Ronström prisades på Folk- och världsmusikgalan i Uppsala under den gångna helgen.
I lördags arrangerades Folk- och världsmusikgalan på Uppsala Konsert & Kongress. Utöver mingel, middag och musik delades också priser ut i sju olika kategorier – och i en av dem fanns gotländskt deltagande.
Priset i kategorin Årets utgåva tilldelades albumet "Elements" av Lena Jonsson Trio, där den gotländske gitarristen Erik Ronström utgör en av tredjedelarna i trion. Övriga är Kristofer "Krydda" Sundström på bas och Lena Jonsson själv på fiol.
"Prisbelönta Lena Jonsson Trio bjuder på ett mästerligt möte mellan virtuositet och lekfullhet. Med Lenas kraftfulla fiolspel, Kristofers drivande bas och Eriks lyhörda gitarrklanger väver de samman musikstilar och skapar en unik ljudvärld.
Albumet Elements tar lyssnaren på en resa från gripande polskor till virtuosa bluegrasslåtar, allt med en sömlös rörelse mellan tradition och nyskapande", beskrev galaarrangören bandets sound.
Juryns motivering till utmärkelsen Årets utgåva löd: "Musik som träffar rakt in i lyssnaren med känslosamt berättande och härligt sväng. Vi får följa livets många skeenden, i det vardagliga och i samspel med naturens element. En utgåva som genomsyras av ett nyfiket nyskapande med självklar förankring i folklig tradition. Vinnare är Elements med Lena Jonsson Trio."
— — —
PRENUMERERA för att få tillgång till Horisont magasin och allt premiummaterial på sajten.
— — —
HORISONTS NYHETSBREV skickas ut helt gratis varje vardagsmorgon med en sammanfattning av de senaste Gotlandsnyheterna. Registrera dig via länken.