Meny
Magasinet
Annons
Annons

Allmänt

I kväll firar GFF 100 år – boken är redan ute

Text Christer Bjöhle Publicerad: 2021-11-13

I kväll firar GFF 100 år – boken är redan ute

I dag, lördagen den 13 november 2021, firar Gotlands Fotbollförbund sin 100-årsdag (även om själva den exakta födelsedagen inträffade redan i våras) med gala, middag och prisutdelningar på Wisby Strand.

I somras släpptes boken som berättar om förbundets 100 år, och även om tiden och händelserna som ledde fram till bildandet 1921, på Horisonts förlag H Press. Carl-Henrik Fridén är författare av ”Alla Tiders Fotboll”, Tommy Söderlund bildredaktör, och Christer Bjöhle har stått för layouten.

Oavsett om du tänker gå på galan i kväll eller inte – slå till och köp ett ex av ”Alla Tiders Fotboll”, till dig själv eller varför inte som julklapp till någon som uppskattar 100 år av fotboll berättat i ett historiskt perspektiv och kopplat till andra skeenden och händelser i samhället i stort.

Klicka HÄR för att komma direkt till beställningsformuläret!

Annons
Annons

PRENUMERERA för att få tillgång till Horisont magasin och allt premiummaterial på sajten.

HORISONTS NYHETSBREV skickas ut helt gratis varje vardagsmorgon med en sammanfattning av de senaste Gotlandsnyheterna.

Annons
Annons

Horisont magasin

Gotländska nyheter och fördjupningar

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Christer Bjöhle

Adress: Nyhetsmagasinet Horisont/ H Press AB
Gotlands Kulturrum
Specksrum 6
621 55 Visby
Epost: redaktion@hpress.se 
Telefon: +46 (0)70-288 52 28

Organisationsnummer: 556949-2316

© H Press AB - 2026