Både i norr och i söder är lokalborna själva i minoritet när det kommer till fastighetsägande – fler fastigheter ägs av fastlandsboende personer än av sockenbor.
Det visar Horisonts granskning av ägandet på Fårö samt i de fem socknar som utgör Storsudret.
Den här artikeln publicerades ursprungligen i Horisont nr 70/ sommaren 2023.
Vem äger all jordbruksmark på Storsudret? Och vad betyder det för bygdens utveckling? Det har flera boende i de fem socknarna Fide, Hamra, Sundre, Vamlingbo och Öja försökt reda ut under våren via en studiecirkel i hembygdsföreningens regi.
Det började med att gotländska politiker bjöds ned till Storsudret inför valet i höstas, för att de boende ville känna politikerna på pulsen och prata landsbygdsfrågor. Men under det besöket – och som en konsekvens av vad många tyckte var politisk okunskap om landsbygden – väcktes också tankar kring andra frågor att grotta ned sig i.
–Man kan säga att vi har studerat kartan ur olika aspekter och koncentrerat oss på landskapsförändringen. Landskapet här nere är skapat av människan och av jordbruket, och nu har vi valt vi att titta på och göra en karta över hur ägandet av jordbruksfastigheter fördelas, säger Harald Stjerne, pensionär i Hamra, vice ordförande i Hoburgs hembygdsförening, och en av initiativtagarna till projektet.
Horisont gjorde en liknande undersökning förra sommaren (Horisont nr 64/ juni-augusti 2022), men då med Visby innerstad som utgångspunkt. Resultatet av den granskningen visade bland annat att antalet ägare av innerstadsfastigheter som också bor permanent i innerstaden halverats på 50 år, från 64 procent 1972 till bara lite drygt 30 procent 2022. Samtidigt ägs 22 procent av innerstadsfastigheterna av privatpersoner boende på fastlandet.
Detta i sin tur påverkar förstås hur Visby innerstad – världsarv sedan 1995 – utvecklas, sköts om och upplevs av besökare.
–Vem som äger fastigheterna i världsarvet är avgörande för hur de används. Det är viktigt att det bor människor i innerstan, men hur många måste bo här? Det finns inget konkret svar på, men det ä självklart att det måste finnas en viss mängd människor året runt för att staden ska förbli levande, sade Region Gotlands världsarvssamordnare Louise Hoffman Borgö bland annat i den artikeln.
–Drömmen om att äga ett kalkstenshus på den magiska ön omvandlar öns kuster, Fårö och Visby innerstad till en kuliss för turister och rika sommargäster, löd en annan röst ur den artikeln, av konstnären Knut Stahle.
Med avstamp i artikeln om Visby från förra sommaren, och i Hoburgs hembygdsförenings studiecirkel, tar Horisont nu frågan om fastighetsägande ännu ett steg längre; vi går igenom ägaruppgifter från Lantmäteriet för alla fastigheter på Fårö respektive Storsudret, det vill säga Gotlands fem sydligaste socknar: Fide, Hamra, Sundre, Vamlingbo och Öja.
Resultatet? Jodå, tendensen är densamma som från Visby innerstad, att de fastboende är i minoritet i sin egen bygd.