Meny
Magasinet
Annons
Annons

Idrott & fritid

Sport-måndag: Världsmästare vann på ön

Text Christer Bjöhle Publicerad: 2026-07-06

Världsmästare segrade i 2-dagars | Tre Visbylag mot Fårösund i DM | Meriterad målvakt till Visby Roma.

Horisont sammanfattar den gångna veckans sport. 

ORIENTERING: 

När en världsmästare kom till ön hade ingen annan något att sätta emot. Det blev Gustav Bergman som tog hem totalsegern i 2-dagars, som SvaideRoma arrangerade i helgen. Cirka 600 orienterare deltog. OK Ravinens Gustav Bergman, som vunnit VM flera gånger, vann herrklassen. Helena Karlsson, Nydalen, vann damklassen.

FOTBOLL:

Fårösunds GoIK får tampas med tre Visbylag i kampen om DM-titeln på herrsidan. Detta står klart sedan semifinallagen blivit klara under den gångna veckan.

Division 4:s suverän IFK Visby inledde gruppspelet med att tvåla till Roma IF med hela 11–1, och följde upp det med att tappa poäng mot Fårösunds GoIK; 3–3 slutade matchen. I den andra gruppen vann Visby AIK två raka – över Visby BoIS med 3–0 och över Fardhem Garda BK med 4–2.

I semifinalspelet går även FC Gute in i DM. Gute ställs mot Fårösund, medan IFK och AIK gör upp i den andra semifinalen.

På damsidan deltar endast två lag sedan IFK Visby och P 18 DFF dragit sig ur DM-spelet; det innebär att årets enda DM-match på damsidan blir en direktfinal mellan Dalhem IF och P 18 IK. Denna spelas 26 augusti.

ISHOCKEY:

Efter en tid av spekulationer och rykten om att den finske målvakten Joona Vuotilainen skulle vara på väg till Visby Roma, har nu klubben bekräftat att förhandlingarna är klara – finländaren blir förstärker Visby Roma i kommande allsvenska säsong.

Vuotilainen är 28 år och har spelat i både Finland, Sverige och Norge; han har hockeyallsvensk rutin från Björklöven, men närmast kommer han från norska Vålerenga. ”Han har stor erfarenhet, en hög och jämn nivå i sitt spel och utstrålar ett lugn som betyder mycket för ett lag. Vi är övertygade om att han kommer att bidra med både stabilitet och ledarskap, samtidigt som han ger oss en hög konkurrenssituation på målvaktssidan”, säger Visby Romas sportchef André Lundholm på klubbens hemsida.

Sedan tidigare är det klart att av den gångna säsongens målvakter Filip Lindblad och Scott Hector, så kommer förstnämnde att stanna ännu en säsong medan den sistnämnde inte fått förlängt kontrakt.

Annons
Annons

PRENUMERERA för att få tillgång till Horisont magasin och allt premiummaterial på sajten.

HORISONTS NYHETSBREV skickas ut helt gratis varje vardagsmorgon med en sammanfattning av de senaste Gotlandsnyheterna.

Annons
Annons

Teckna dig för Horisonts nyhetsbrev!

Få en nyhetssammanfattning i mejlen varje vardagsmorgon, helt gratis!

Anmäl dig här
Annons
Annons
Annons
Annons

Horisont magasin

Gotländska nyheter och fördjupningar

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Christer Bjöhle

Adress: Nyhetsmagasinet Horisont/ H Press AB
Gotlands Kulturrum
Specksrum 6
621 55 Visby
Epost: redaktion@hpress.se 
Telefon: +46 (0)70-288 52 28

Organisationsnummer: 556949-2316

© H Press AB - 2026