Roxys kulturkrönika 2026-06-12: När jag för sisådär trettio år sedan för första gången stötte på ordet i en utredningstext förstod jag inte var det betydde. Nu kan man fråga AI som förklarar att civilsamhället är den del av samhället som består av människor och organisationer som verkar frivilligt och självständigt, utanför staten, näringslivet och den privata familjesfären. Om ordet vid tidpunkten var främmande för mig så var innebörden desto mer bekant, uppväxt på den gotländska landsbygden som jag är. Dessutom engagerad i elevrådet redan på mellanstadiet. Där fick vi träna på att läsa stadgar, sätta upp dagordningar och skriva protokoll samt inte minst att hålla möten, fatta beslut och driva på för förändring.
Då, på 1990-talet, hade jag just fått en ledande position på mitt arbete med visst ansvar för personal och ekonomi. Några kollegor var djupt involverade i föreningen som drev den legendariska jazzklubben Village i Västerås. Jag funderade mycket på om jag skulle acceptera att de hanterade föreningsärenden på arbetstid och kopierade protokoll på arbetsgivarens bekostnad. Jag landade i att det i själva verket passade in väldigt bra i Musik i Västmanlands verksamhet. Vårt uppdrag var att stödja länets musikliv och om några kollegor mixade sina yrkesmässiga och ideella engagemang så stärkte det vår verksamhet.
Även om nyttan av medarbetarnas ideella arbete inte är lika tydligt kopplat till jobbet gissar jag att andra arbetsgivare resonerar på liknande sätt. Civilt engagemang vinner vi alla på. Jag avser då inte enbart det obetalda arbete som smörjer samhällsmaskineriet och utför tjänster som annars hade behövt offentlig finansiering. Ideellt engagemang har stor betydelse också på ett individuellt plan.
I slutet av 1970-talet presenterade sociologen Aaron Antonovsky modellen KASAM (känsla av sammanhang) som en förklaring till varför vissa människor förblir friska trots mycket stora påfrestningar. Som avgörande komponenter lyfte han fram begriplighet, hanterbarhet och meningsfullhet – att man förstår det som sker, upplever att man har resurser att hantera det svåra och känner att det är värt ansträngningen.
Civilt engagemang ger oss tillgång till allt detta. Samtidigt stärker det sammanhållningen genom att vi får syn på hur mycket vi kan uträtta tillsammans, vilket i förlängningen ökar vår motståndskraft vid kris och krig. Forskning visar dessutom att personer som deltar i civilsamhället är mer benägna att delta i allmänna val än de som står utanför sådana sammanhang.
För vårt gemensamma musikliv är civilsamhället oundgängligt. På Gotland står föreningar, studieförbund och de kyrkliga samfunden för merparten av musikutbudet. När Gotlandsmusiken framträder runt om på ön välkomnas vi ofta av ideella krafter. Förutom att det är ett smidigt och trevligt sätt att samverka, borgar deras engagemang för att det kommer publik till våra konserter. Om ortens eldsjäl säger att man ska komma så gör man ofta det.
VECKANS KULTURTIPS:

— — —
KRÖNIKÖR | Helena Wessman, länsmusikchef Gotlandsmusiken.
KRÖNIKA | Varje fredag publicerar Horisont en kulturkrönika från kulturföreningen Roxy. De åsikter som uttrycks är krönikörens egna.
— — —
VEM ELLER VAD vill du läsa mer om? Har du tips på spännande människor eller händelser som vi bör gräva i? Mejla Horisonts redaktion på redaktion@hpress.se!
— — —
PRENUMERERA för att få tillgång till Horisont magasin och allt premiummaterial på sajten.
— — —
HORISONTS NYHETSBREV skickas ut helt gratis varje vardagsmorgon med en sammanfattning av de senaste Gotlandsnyheterna. Registrera dig via länken.


