Meny
Magasinet
Annons
Annons

Samhälle & politik

Nya klotterhot på flera Visbyskolor

Text Christer Bjöhle Publicerad: 2026-04-26

Det har varit lugnt sedan i mars. Men nu har ytterligare klotter med hotfulla budskap hittats på Solbergaskolan – och på ytterligare två skolor i Visby.

Tidigare i vår har det förekommit flera klotter med hotfulla budskap, bland annat hot om skolskjutningar, på Solbergaskolan i Visby. Två specifika datum förekom i de klottren och skolan genomförde en rad åtgärder, bland annat togs extra väktare in, antalet öppna entréer på skolan begränsades och fler kameror installerades. Sedan dess tycktes ofoget ha upphört.

”Jag hade hoppats att trenden med klottrade hot skulle ha lagt sig helt”, skrev rektor Erik Rudstedt i ett brev till vårdnadshavare i fredags – för nu har ännu ett klottrat hot hittats på Solbergaskolan.

 

Liksom de tidigare hotklottren har detta senaste hittats på en toalett på skolan. Klottret är ”skrivet med blyerts och mycket svårt att se”, berättas det i informationen från skolan. Det senaste klottret är svårläst men ett datum kan anas även denna gång, förklarar rektorn.

Solbergaskolans ledning har polisanmält allt klotter hittills och man har en löpande dialog med polisen. Liksom vid tidigare tillfällen har skolledningen i samråd med polisen beslutat att hotet inte är konkret på allvar, och skolan kommer att hålla verksamheten igång som vanligt.

 

Solbergaskolan är dock inte längre den enda skola som utsatts. Efter att hoten på Solbergaskolan uppmärksammades i mars har Guteskolan i norra Visby hittat klottrade hot med liknande innebörd, vilket nyhetssajten helagotland.se rapporterade om i förra veckan. Två datum figurerade i de klottren; det ena är redan passerat och det andra inträffar nu i veckan. Precis som i fallet Solbergaskolan har skolledningen dels polisanmält, dels i samråd med polisen beslutat att hålla skolan öppen som vanligt.

Nyligen har också klottrade hot hittats på Sankt Hansskolan i Visby innerstad. Detta var tunt skrivet i blyerts uppe på en klätterställning ute på skolgården, och skolledningen tror att klottret skrevs flera veckor innan det upptäcktes. Detta rapporterade P4 Gotland i förra veckan.

 

Den här typen av hot har eskalerat i hela landet, har Carina Skagerlind på polisens mediacenter tidigare berättat för Horisont. Polisen har regelbundet besökt Solbergaskolan efter att man upptäckt hot där.

–Den här typen av klotter är tyvärr en trend över hela landet, men varje händelse måste givetvis bedömas enskilt. Vi försöker besöka skolorna varje gång sådana här saker händer och det kommer vi fortsätta göra, säger Carina Skagerlind.

 

Läs mer: 

Ökad säkerhet efter flera hot mot skola (Horisont 23 mars 2026)

Tredje fall av hotklotter på Visbyskola (Horisont 16 mars 2026)

Annons
Annons

PRENUMERERA för att få tillgång till Horisont magasin och allt premiummaterial på sajten.

HORISONTS NYHETSBREV skickas ut helt gratis varje vardagsmorgon med en sammanfattning av de senaste Gotlandsnyheterna.

Annons
Annons

Horisont magasin

Gotländska nyheter och fördjupningar

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Christer Bjöhle

Adress: Nyhetsmagasinet Horisont/ H Press AB
Gotlands Kulturrum
Specksrum 6
621 55 Visby
Epost: redaktion@hpress.se 
Telefon: +46 (0)70-288 52 28

Organisationsnummer: 556949-2316

© H Press AB - 2026