Bilden ovan: Visby Romas Lucas Jidenius punkterade matchen genom att slå in 3–6 med två och en halv minut kvar. Finalserien är kvitterad, och nu väntar två matcher i Visby. Bilden är från en tidigare match. Foto Christer Bjöhle.
Finalserien är kvitterad. Visby Roma drog ifrån, höll undan och vann den andra matchen i Hudiksvall med tre måls marginal.
I den första finalmatchen i går var det hemmalaget Hudiksvall som tog hem segern efter att ha tagit ledningen med 4–1 i första perioden. I lördagskvällens match blev matchbilden den omvända; Visby Roma parerade Hudiksvall starka offensiv med ett ännu starkare försvarsspel, och efter två perioder stod det 1–4 på resultattavlan och gästande Visby Roma höll i taktpinnen. Joel Wahlgren inledde det gotländska målskyttet, och stod också för lagets fjärde mål i mitten av andra perioden. Carl Sjöberg och Andreas Thelander gjorde målen däremellan.
På samma sätt som Visby Roma kröp allt närmare i första matchen – som slutade med uddamålsseger för Hudiksvall – kröp Hudiksvall närmare i den tredje perioden på lördagskvällen. 1–4 blev raskt 3–4 på några minuter i början av tredje perioden.
Visby Roma höll dock undan. Efter drygt tretton och en halv minut utökade gästerna till 3–5, då Casper Larsson stod för målet. Med två och en halv minut kvar jagade Hudiksvall reduceringar men blottade sig då bakåt; Lucas Jidenius punkterade matchen med Visby Romas sjätte mål för kvällen.
I och med Visby Romas seger står det nu 1–1 i matcher, och matchserien flyttar nu över till Gotland. På tisdag och onsdag spelas match tre och match fyra; om Visby Roma vinner båda är de klara för Allsvenskan nästa år. Detsamma gäller förstås för Hudiksvall om de vinner två raka. Om en femte match krävs spelas den på lördag i Hudiksvall.
Läs mer:
Visby Roma föll i första finalen (Horisont 17 april 2026)




