Meny
Magasinet
Annons
Annons

Kultur & nöje

Kulturkrönika: Om vikten av tålamod

Text Erik Skagerfält-Quayle/ krönikör Publicerad: 2026-04-17

Kulturkrönika: Om vikten av tålamod

ROXYS KULTURKRÖNIKA 2026-04-17: Tålamod är ett vackert ord och för mig personligen något jag hela tiden måste jobba med både i mitt yrke och som privatperson. Om man slår ordet på internet så kommer det upp följande: ”Tålamod – förmåga att uthärda, tålighet, förmåga att vänta eller avvakta utan att tröttna” och som synonymer” tålighet, tålmodighet, lugn, uthållighet, långmod, fördragsamhet, tolerans, långmodighet, överseende, vidsyn, vidsynthet.”

I mitt yrke som musiker måste man ha tålamod i många aspekter. Hela musikerlivet handlar om att alltid försöka genom övning och åter övning att bli bättre än vad man var igår. Ändå vet man att det antagligen inte kommer att räcka för att få den mest kritiska recensenten på bra humör. Recensenten jag syftar på är givetvis mig själv. Då krävs tålamod att det kanske kommer en dag då ”alla” är nöjda. Stolt kan man vara i många aspekter men inte nöjd.

Tålamod krävs också när man som jag jobbar i en organisation som är styrd och påverkas av politiska beslut både när det gäller ekonomi och inriktning. Kanske skall jag vara mycket tydlig med att våra lokala politiker verkligen håller armlängds avstånd men från högre upp i den politiska beslutsprocessen kommer ofta beslut om ekonomin som indirekt påverkar hur och för vilka vi kan utveckla och driva vår verksamhet.

Det krävs även tålamod från oss på golvet att hela tiden tala för kulturens ack så sköra med oerhört viktiga så kallade mjuka värden i vårt samhälle. Inte minst nu när nästan alla delar av samhället uppmanas om att ha en planering och tankar på hur vi skall klara oss vid kris och krig. Kulturen i detta sammanhang är i mina ögon det livsviktiga kittet i samhället som gör att vi kan hålla ut och ihop. Detta gäller ju i stor del all kultur men eftersom jag jobbar med musik så ser jag väldigt ofta kraften av hur det jag gör påverkar andra medmänniskor på ett positiv sätt.

En bra sak med tålamod är att man blir bättre på det ju äldre man blir. Jag har precis ringt och gratulerat en mycket nära vän som fyllde 95 år och det slår mig alltid hur kloka riktigt gamla människor är, i min väns fall utan att låta bli att ta in modernare tankar i sitt tänkande, bara det att jag ofta får både sms och små videoklipp från henne. Det krävs nog en enorm portion tålamod för att inte totalt explodera över att vi som samhälle gör samma misstag som redan har gjorts.

Detta lilla inlägg kanske frestar på ert tålamod men jag hoppas och tror nog att ni både har överseende och en vidsynthet som gör att texten ändå kan accepteras.

Tålamodsprövande hälsningar!

VECKANS KULTURTIPS: 

— — —

KRÖNIKÖR | Erik Skagerfält-Quayle, musiker och producent.

KRÖNIKA | Varje fredag publicerar Horisont en kulturkrönika från kulturföreningen Roxy. De åsikter som uttrycks är krönikörens egna.

— — —

VEM ELLER VAD vill du läsa mer om? Har du tips på spännande människor eller händelser som vi bör gräva i? Mejla Horisonts redaktion på redaktion@hpress.se!

— — —

PRENUMERERA för att få tillgång till Horisont magasin och allt premiummaterial på sajten.

— — —

HORISONTS NYHETSBREV skickas ut helt gratis varje vardagsmorgon med en sammanfattning av de senaste Gotlandsnyheterna. Registrera dig via länken.

Annons
Annons

PRENUMERERA för att få tillgång till Horisont magasin och allt premiummaterial på sajten.

HORISONTS NYHETSBREV skickas ut helt gratis varje vardagsmorgon med en sammanfattning av de senaste Gotlandsnyheterna.

Annons
Annons

Horisont magasin

Gotländska nyheter och fördjupningar

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Christer Bjöhle

Adress: Nyhetsmagasinet Horisont/ H Press AB
Gotlands Kulturrum
Specksrum 6
621 55 Visby
Epost: redaktion@hpress.se 
Telefon: +46 (0)70-288 52 28

Organisationsnummer: 556949-2316

© H Press AB - 2026