Att Endre skulle vinna var ingen skräll. Att Endre skulle göra nio mål på en period skrällde desto mer.
Horisont sammanfattar sporthelgen.
INNEBANDY:
Att sjätteplacerade Endre IF skulle slå tabelljumbon Partille trodde kanske de flesta. Men sättet det skedde på både imponerar och överraskar.
Första perioden slutade mållöst. Tredje perioden vann Endre med 1–0. Men mittenperioden blev något i hästväg; Endre gjorde nio (!) mål inom loppet av tretton och en halv minut.
Endre vann således med finfina 10–0. Maja Smidner gjorde tre mål, Erika Nilsson två.
Endre ligger kvar på sjätte plats i tabellen med nu 28 inspelade poäng. Upp till femteplatsen är det hela 13 poäng (femma Västerås Rönnby, 41 p), ned till sjundeplatsen bara två poäng (sjua Malmö, 26 p) och till sista slutspelsplatsen fyra (åtta Storvreta, 24 p).
Med fyra raka förluster och 12–44 i målskillnad i bagaget var det ett stukat Visby IBK som ställdes mot Jönköping på söndagen.
Och ett tag såg det ut som att gotlänningarna skulle bryta sin negativa trend; när två perioder spelats ledde bortalaget Visby IBK med två mål, detta sedan man vunnit mittenperioden med 3–0.
Men Jönköping gick ikapp med två mål på under fyra minuter i tredje perioden, och därefter punkterade ett straffmål och ett mål i tom bur det gotländska hoppet.
Matchen i Jönköping slutade 7–5 (3–2, 0–3, 4–0). Visby IBK ligger tia i tabellen och har sex poäng upp till slutspelsstrecket.
ISHOCKEY:
Efter förra helgens håglösa insats och två förluster, fortsatte Visby Roma jakten på en åtråvärd topp-6-plats i Hockeyettan södra med två bortamatcher i helgen.
Trots en håglös förstaperiod borta mot Grästorp, i tabellens nedre del, lossnade det för de gästande gotlänningarna. Efter starka fyra mål i mittperioden kunde de sedan kontrollera hem tillställningen med en klar 6–0-seger.
I söndagens möte med Borås, tabellkonkurrent i jakten på just topp-6, var det desto jämnare. Efter 2–2 vid full tid i en tillknäppt och smågrinig tillställning, där Visby Roma åkte på sju tvåminutersutvisningar och även tappade en 2–1-ledning i tredje perioden, fick det avgöras på övertid. Väl där var västgötarna vassast och vann.
Borås klättrade därmed förbi Visby Roma, som får fortsätta kriga för att ta sig över strecket.
BASKET:
AIK drog ifrån redan från start, och besegrade Visby Ladies med 92–59 (29–18, 24–13, 17–14, 13–4). I fjärde perioden mäktade gotländskorna med blott fyra poäng.
Nela Netkova blev poängbäst med 20 poäng, följd av Tilda Lundgren med 12 p.
Tabelljumbon RIG Luleå förlorade även denna omgång, nu med 19 poäng mot tabelltvåan Uppsala, vilket gör att Ladies ändå kan hålla sig borta från tabellens sistaplats.
FRIIDROTT:
Gotländske friidrottaren Mattias Sunneborn, som tävlat i friidrottens veteranklasser i över 20 år, slog i helgen till med världsrekord i mångkamp, något som också nyhetssajten helagotland.se rapporterade om.
I veteransammanhang handlar mångkamp om 60 meter häck, längdhopp, höjdhopp, kula och 1000 meter. Sunneborn uppnådde, vid SM-tävlingar i Sollentuna, totalt 4503 poäng, vilket är 103 poäng mer än det gamla veteranvärldsrekordet.



