Infrastrukturminister Andreas Carlson, Trafikverkets generaldirektör Roberto Majorana och Destination Gotlands vd Håkan Johansson bjöd in till pressträff om färjepriserna. Region Gotlands RS-ordförande Meit Fohlin fick inte delta (den bilden är tagen vid annat tillfälle). Foto Christer Bjöhle.
Region Gotland fick inte vara med på pressträffen om färjepriserna. Det fick Meit Fohlin (S) att reagera kraftigt.
–Helt horribelt! säger regionstyrelsens ordförande.
Med sin tillsatta priskommission, en egen prisanalys över utvecklingen av färjepriserna från och till ön samt nyligen ett möte med riksdagens trafikutskott, har Region Gotland intagit en central position i den pågående processen.
Men när det kallades till officiell pressträff med bostads- och infrastrukturminister Andreas Carlson, Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana och Destination Gotlands vd Håkan Johansson på tisdagsförmiddagen, var Region Gotland inte en av de officiella representanterna.
– Nej, vi är inte inbjudna och inte ens omnämnda i själva pressinformationen och kallelsen, säger en upprörd Meit Fohlin, regionstyrelsens ordförande.
Läs också: "Att det är dyrt att åka färja är ingen känsla"
Tidigt samma förmiddag postade hon ett kritiskt inlägg på sociala medier kring hanteringen. Detta sedan de på måndagen hade haft en sittning med Destination Gotland och Trafikverket – som dessförinnan hade haft ett eget möte med en egen avstämning.
På det mötet hade de diskuterat de siffror om biljettpriserna som Destination Gotland och Trafikverket tagit fram själva.
”Det här oroar mig. Att Trafikverket nu självpåtaget (inget uppdrag finns från ministern i frågan) ska granska utfallet av avtalet och i det går på operatörens statistik och siffror utan att själva göra en egen gedigen analys är riskfyllt då man där ju ger SIN bild så som man vill ge den.” Fohlin tycker vidare att det är otroligt och aningen nedlåtande att den ”… gotländska samlade politiken är mindre viktig än operatören.”
Kritik som hon utvecklar för Horisont.
– Det är helt horribelt! Vi hade mötet med dem i går och de priserna de lade fram… De är helt otroliga och stämmer inte alls överens med den prisanalys som vi gjorde själva tidigare i höstas, säger Meit Fohlin.
Att utestänga en central part från en officiell pressträff i det här läget kan riskera att påverka regionens förtroende i de fortsatta samtalen. Det menar Meit Fohlin.
– Man får ju svårt att känna en tilltro till dem efter det här även om jag alltid är positiv till just politikens roll i de här sammanhangen, säger hon.
– Det här kan ses som ett demokratiskt problem, att regionen inte är med som en huvudaktör. Och det tycker jag är oroväckande.
Region Gotlands tillsatta priskommission deltog däremot på det efterföljande lunchmötet; där deltog landshövdning Charlotte Petri Gornitzka (lunchen hölls på residenset), infrastrukturminister Andreas Carlson, Trafikverkets generaldirektör Roberto Majorana, representanter från de åtta partierna i regionfullmäktige, samt en del sakkunniga tjänstemän från regionen.
Läs mer:
"Att det är dyrt att åka färja är ingen känsla" (Horisont 17 december 2025)
Ministern tror på lägre priser nästa år (Horisont 17 december 2025)
"Självklart kommer han träffa Agneta" (Horisont 15 december 2025)
Skarp kritik mot DG:s uppgifter om boenderabatt (Horisont 10 december 2025)
Prissänkning möjlig: "Politisk vilja behövs" (Horisont 9 december 2025)
Rabattsystemet kostsamt – för öborna (Horisont 8 december 2025)
Inga nya besked från ministern: "Allvarligt" (Horisont 1 december 2025)
Om tre veckor kan Agneta lämna över underskrifterna (Horisont 26 november 2025)
TU-ordföranden om färjepriserna: "Diskriminerande" (Horisont 26 november 2025)
Färjepriser i riksdagen: ”Det var lite optimism” (Horisont 6 november 2025)
Ministerns svar om färjepriser väcker ilska (Horisont 6 november 2025)
Ministern: Inga fler åtgärder behövs (Horisont 5 november 2025)
Nytt forum ska sätta fokus på färjepriser (Horisont 17 oktober 2025)
”Färjepriserna måste vi arbeta med dagligen” (Horisont 15 oktober 2025)
”Det är staten som sätter priset” (Horisont 10 oktober 2025)
Över tusen ljus mot höga färjepriser (Horisont 7 oktober 2025)
Hon har fått nog – manifesterar mot höga färjepriser (Horisont 7 oktober 2025)
”Inte samma villkor som resten av Sverige” (Horisont 8 september 2025)
— — —
PRENUMERERA för att få tillgång till Horisont magasin och allt premiummaterial på sajten.
— — —
HORISONTS NYHETSBREV skickas ut helt gratis varje vardagsmorgon med en sammanfattning av de senaste Gotlandsnyheterna. Registrera dig via länken.


