Meny
E-tidning
Annons
Annons

Näringsliv

Ljudmakaren i Blå hallen: ”Rätt mäktigt”

Text Carl-Henrik Fridén Foto privat Publicerad: 2025-12-11

Ljudmakaren i Blå hallen: ”Rätt mäktigt”

Festernas fest är över för i år. Redan en vecka före Nobelbanketten fylldes Blå hallen med fest och adventsmusik – samt gotländskt PA-ljud.

Med sedvanlig pompa och ståt, nobelpristagare, kungligheter, politiker och näringslivstoppar samt högklassig underhållning firades Nobeldagen i går i Stockholms stadshus inpå småtimmarna.

Festernas fest, som banketten brukar kallas, föregicks av en betydligt folkligare festlighet förra helgen. Då fylldes den anrika byggnaden till bredden med stockholmare, tillresta busslaster från övriga landet och julmusik i den numera smått traditionsenliga adventskonserten. Med ljud av Stefan Olssons PA-kompaniet från Visby.

– Ja, det är rätt mäktigt. Man får sin dos av julmusik kan man säga. Det är svårt att toppa det här. Och om man säger så, något bättre än skvalet på HM, skrattar Stefan Olsson.

 

I år det 15 år sedan det gotländska bolaget för första gången fick ta sig an ljudet på de årliga adventskonserterna. Detta efter en förfrågan från arrangören Habanera. Det är nu inte endast en konsert som ska roddas, riggas och ljudet rattas. Arrangören fyller Blå hallen med fyra adventskonserter per dag: klockan 14, 16, 18 och 20. Både lördag och söndag. Apropå det där med just juldosen.

– Det är en kör på hundra pers och blåsorkester inför tolv hundra gäster så totalt blir det tio tusen pers. Otroligt! säger Olsson.

– Körerna är väldigt bra så egentligen är det bara att sitta och njuta.

15 år med adventskonserterna är ett av flera uppdrag på fastlandet för bolaget som såg dagens ljus 1987. Då var Stefan Olsson basist i omtalade partybandet Gaston Bros med Johan och Micke Lyander på sång/klaviatur respektive trummor och Roger Gustafsson, gitarr.

Annons Annons

Och på den vägen är det. Sedan dess har deras PA-ljud varit mer eller mindre synonymt med gotländskt ljud. 

 

Merparten av uppdragen är fortfarande på hemmaplan även om fastlandsjobben är flera på årsbasis och välkomna för bolagets totala omsättning. Inte minst Almedalsveckan har gett många ringar på vattnet på andra sidan vattnet och varit något av en dörröppnare.

– Ja, den är viktig och bra för oss på många vis med alla kontakter det har gett. Den ger också stadga under året.

Den demokratiska högtidsveckan är också något av årets höjdpunkt och arbetstopp för PA-kompaniet. Liksom alla andra större konserter sommartid. Stort som smått. Bara i somras körde de ljudet på Krusmyntagården, Grå Gåsen och Gåsemora för att nämna något.

– Vi tar helheten med ljud, ljus, bild och scen tillsammans med flera olika samarbetspartners. Sedan är det en del på Wisby Strand under året också.  

Vanligtvis har bolaget en handfull fastanställda.

– Fast sommartid går vi upp på 25 pers. Totalt har vi runt hundra tekniker igång bara under Almedalsveckan.

 

Vintertid är företaget knappast sysslolöst. I veckan körde de ett middagsuppträdande i Täby med Maria Möller, sångerska och skådespelare.

– Sedan är det fullt spett hem igen med Rondo i Klinte och Wisbygymnasiet till Lucia. Och vi spelade in ljudet när SvT var här och gjorde Luciainspelningen också, säger Stefan Olsson. 

Lite julledigt kan det också bli efter det. Fast ett beställt uppdrag som ska vara klart efter nyår gör att julfriden kan naggas lite i kanten.

 

— — —

PRENUMERERA för att få tillgång till Horisont magasin och allt premiummaterial på sajten.

— — —

HORISONTS NYHETSBREV skickas ut helt gratis varje vardagsmorgon med en sammanfattning av de senaste Gotlandsnyheterna. Registrera dig via länken.

PRENUMERERA för att få tillgång till Horisont magasin och allt premiummaterial på sajten. PRENUMERERA

HORISONTS NYHETSBREV skickas ut helt gratis varje vardagsmorgon med en sammanfattning av de senaste Gotlandsnyheterna. länken

Annons
Annons

Horisont magasin

Gotländska nyheter och fördjupningar

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Christer Bjöhle

Adress: Nyhetsmagasinet Horisont/ H Press AB
Gotlands Kulturrum
Specksrum 6
621 55 Visby
Epost: redaktion@hpress.se 
Telefon: +46 (0)70-288 52 28

Organisationsnummer: 556949-2316

© H Press AB - 2026