Meny
E-tidning
Annons
Annons

Kultur & nöje

Hon fick första priset: ”Otroligt överraskad”

Text Christer Bjöhle Foto Tommy Söderlund Publicerad: 2025-10-26

Hon fick första priset: ”Otroligt överraskad”

Athena Farrokhzad fick ta emot det allra första Sonja Åkesson-priset, för sina texter i den Gotlandsbördiga poetens anda. Foto Tommy Söderlund.

 

Hon hade deltagit i ett författarsamtal innan och visste att det skulle bli en prisutdelning efteråt – men hade ingen aning om att det var hon som var pristagaren. 

–Jag blev otroligt överraskad och väldigt glad, säger Athena Farrokhzad, mottagare av 2025 års Sonja Åkesson-pris.

Under torsdag till lördag arrangerades den första upplagan av Gotlands litteraturfestival, med bland annat workshops och föreläsningar i torsdags, författarsamtal på både fredagen och lördagen och en bokmässa på lördag.

På lördagskvällen arrangerades avslutande samtal från scenen på Wisby Börs, bland annat med poeten och dramatikern, översättaren och litteraturkritikern Athena Farrokhzad. Efter samtalet stannade hon som avtalat kvar i lokalen då det allra första Sonja Åkesson-priset skulle delas ut, av återuppståndna Sonja Åkesson-sällskapet och till en författare som verkar i Gotlandsdiktaren Sonja Åkessons anda.

Det Athena Farrokhzad inte visste var att det var hon själv som skulle bli denna premiärpristagare.

–Nej, jag fick veta det där och då. Jag visste ju att det var en prisutdelning men inte att jag skulle få priset. Så jag blev otroligt överraskad, och väldigt glad, berättar Athena Farrokhzad för Horisont dagen efter den chockartade upplevelsen.

–Jag är egentligen inte så mycket för litterära priser, för det finns en uppsjö av dem, säger Athena Farrokhzad och fortsätter:

–Men det är något helt annat när ett litterärt sällskap delar ut ett pris i fin författares anda – och extra roligt då jag dessutom har älskat och läst Sonja Åkesson sedan jag var tonåring. Hon har verkligen varit en stor inspirationskälla för mig, och att få ett pris i hennes anda känns förstås otroligt fint.

 

Athena Farrokhzad har sin bas i södra Stockholm men har tillbringat en hel del tid på Östersjöns författar- och översättarcentrum på Klinten i Visby innerstad, där hon i flera omgångar har fått möjlighet att bo och ägna sig åt sitt skrivande. Hon debuterade 2013 med diktsamlingen "Vitsvit", som fick stor uppmärksamhet och översattes till över tio språk, och faktum är att Gotland har ett finger med i spelet kring debuten.

–Min första diktsamling skrevs faktiskt delvis i Visby, på Översättarcentret, berättar hon.

Nu är hon aktuell med "Tragedierna", som är tre – som namnet antyder – tragedier, släppta under 2025.

Annons Annons

I nuläget ägnar hon sig dels åt ett par översättningar, dels åt att "försöka skriva något nytt", som hon säger.

Athena Farrokhzad får Sonja Åkesson-priset för att hon "med rytmisk precision, skärpa och konsekvent användning av upprepning och uppräkningar förnyar den poetiska tradition som Sonja Åkesson formade", enligt motiveringen.

 

Dramatikern och poeten Sonja Åkesson föddes i Buttle på mellersta Gotland 1926. Sonja Åkesson-sällskapet bildades ursprungligen år 2001 i Havdhem men lades ned 2019 i brist på krafter som ville driva sällskapet vidare. Sällskapet återuppstod sedan i våras, våren 2025, av bland andra entreprenören Karsten Inde som då också blev det nystartade sällskapets ordförande.

Under det nya styret infördes Sonja Åkesson-priset, som är tänkt att lyfta författarskap som verkar i Sonja Åkessons anda. Athena Farrokhzad är den första mottagaren av priset, som är tänkt att delas ut årligen.

Bokmässan på Almedalsbiblioteket hade ett 50-tal utställare och mångfalt med besökare. Foto Christer Bjöhle.

 

Utdelningen av Sonja Åkesson-priset blev avslutningen på Gotlands litteraturfestival, som pågått i tre dagar och som är en sammanslagning av det som tidigare bestått av Bokens Dag, som hållits på hösten, och Gotlands bokmässa, som brukade arrangeras på våren.

Festivalen bjöd bland annat på ett tiotal författarsamtal och på en bokmässa med ett 50-tal utställare och ett 20-tal föreläsningar, vilket är rekordsiffror jämfört med tidigare bokmässor.

— — —

PRENUMERERA för att få tillgång till Horisont magasin och allt premiummaterial på sajten.

— — —

HORISONTS NYHETSBREV skickas ut helt gratis varje vardagsmorgon med en sammanfattning av de senaste Gotlandsnyheterna. Registrera dig via länken.

Annons Annons

Teckna dig för Horisonts nyhetsbrev!

Få en nyhetssammanfattning i mejlen varje vardagsmorgon, helt gratis!

Anmäl dig här
Annons
Annons
Annons

Horisont magasin

Gotländska nyheter och fördjupningar

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Christer Bjöhle

Adress: Nyhetsmagasinet Horisont/ H Press AB
Gotlands Kulturrum
Specksrum 6
621 55 Visby
Epost: redaktion@hpress.se 
Telefon: +46 (0)70-288 52 28

Organisationsnummer: 556949-2316

© H Press AB - 2025