För andra gången på bara några dagar, brann det i går kväll i en avfallssilo i Klintehamn. Räddningstjänsten var på plats och släckte.
I söndags började det brinna i en avfallssilo, innehållande restprodukter av spannmål, i Klintehamn. Räddningstjänsten kunde då släcka branden – men i går gick larmet igen, till samma plats.
Enligt rapporteringen på nyhetssajten helagotland.se är silon cirka tio meter hög, men innehöll i går bara ett par meter spannmålsrester. Räddningstjänsten fanns på plats vid 21-22-tiden; det fanns inga rapporter om personskador eller spridningsrisk.
— — —
PRENUMERERA för att få tillgång till Horisont magasin och allt premiummaterial på sajten.
— — —
HORISONTS NYHETSBREV skickas ut helt gratis varje vardagsmorgon med en sammanfattning av de senaste Gotlandsnyheterna. Registrera dig via länken.




