Det blev inget SM-guld för gotlänningen Johan Larsson. Hans Brynäs förlorade i går i den sjätte finalmatchen mot Luleå, vilket innebar att guldet hamnade i Luleå.
Brynäs hade kniven på strupen i går; efter att Luleå vunnit tre matcher och Brynäs en i SM-finalserien i ishockey, var Brynäs piskat att vinna för att hålla liv i finalserien.
Brynäs tog också ledningen i matchen, men Luleå kom ikapp och förbi redan i första perioden. I slutet av matchen rann siffrorna iväg. Luleå vann matchen med 5–2 och därmed matchserien med 4–2, och guldet hamnade därmed i Norrbotten för första gången på 29 år.
"Tyvärr så lyckas vi inte vara bättre än dem över tid.
Vi gör lite för mycket misstag i en final. Tyvärr var deras bästa spelare bättre än oss", sade Brynäs gotländske lagkapten Johan Larsson besviket till Radiosporten efter matchen.
— — —
PRENUMERERA för att få tillgång till Horisont magasin och allt premiummaterial på sajten.
— — —
HORISONTS NYHETSBREV skickas ut helt gratis varje vardagsmorgon med en sammanfattning av de senaste Gotlandsnyheterna. Registrera dig via länken.