Blötsnö och halka på gotländska vägarna är att vänta på fredagsmorgonen.
Dessutom utfärdar SMHI en gul varning för hela mellersta Östersjön, med kulingvindar på upp till 17 meter i sekunden.
Mildare väder är i antågande i helgen, men innan dess sveper ett nytt ruskväder in över Gotland. På fredagsmorgonen väntas regn eller blötsnö i kombination med kraftiga vindar på åtminstone åtta, nio sekundmeter till lands – men det dubbla i byarna.
Temperaturen ligger kring nollan på fredagsmorgonen, men de sydvästliga vindarna kyler och temperaturen kommer att uppfattas som åtminstone cirka fem minusgrader, rapporterar SMHI, vilket också innebär påtaglig risk för halka eller annat besvärligt väglag i trafiken.
Nyhetssajten helagotland.se har pratat med SMHI:s meteorolog Erik Höjgard-Olsen, som, angående vädret och väglaget på Gotland på fredagsmorgonen, till sajten säger att "trafikanter bör vara extra försiktiga".
Framemot lunch på fredagen stiger temperaturen någon grad samtidigt som vingdarna avtar.
Ute till havs råder redan under natten mot fredag gul varning för sydliga vindar i kulingstyrka 14–17 meter i sekunden, från syd.
Färjan från Nynäshamn till Visby på torsdagskvällen var tio minuter försenad till ön på grund av hårt väder till havs, men det fanns på torsdagskvällen inga rapporter om att vädret skulle påverka några flyg- eller färjeavgångar på fredagen.
— — —
PRENUMERERA för att få tillgång till Horisont magasin och allt premiummaterial på sajten.
— — —
HORISONTS NYHETSBREV skickas ut helt gratis varje vardagsmorgon med en sammanfattning av de senaste Gotlandsnyheterna.
Registrera dig via länken.