2024 var ett rekordår när det kommer till antalet råttor. Över en miljon gnagare fångades in i hela landet under fjolåret – och på Gotland över 5 000.
Anticimex har sammanställt 2024 och presenterar nu statistiken; totalt i Sverige fångade skadedjursexperterna inom bolaget över en miljon råttor under förra året, vilket är en ökning med fem procent jämfört med 2023 – och dessutom "all time high".
"Faktum är att vi aldrig tidigare har fångat så många råttor på ett år, så det är ett rekord", säger Magnus Rosenholm, skadedjursexpert på Anticimex, i ett pressmeddelande från bolaget.
Även på Gotland slogs det rekord, berättar Simon Ekström, skadedjursexpert på Anticimex, i en intervju Sveriges Radio Gotland.
Drygt 5 200 fångades in på ön 2024.
Ön är dock inte i närheten av storstadsregionerna Skåne, Västra Götaland och Stockholm, vilket är de tre län som toppar statistiken över antalet fångade råttor, enligt Anticimex.